Atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w Zakopanem

Zakopane noclegi nazywane przez wielu „zimową stolicą Polski”, jest miastem powiatowym w województwie małopolskim. To druga co do wielkości, zaraz po Nowym Targu miejscowość Podhala. Miasto liczące około 28 tysięcy mieszkańców jest największym ośrodkiem turystycznym w polskich górach.
Liczbę turystów odwiedzających kurort szacuje się na 2 – 3 mln osób rocznie. Leży u podnóża Tatr, nieopodal granicy ze Słowacją. To najwyżej położony zurbanizowany teren Polski. Na północy miejscowości znajduje się Gubałówka zaś na południu nad miastem góruje Giewont. Najwyższym punktem jest wierzchołek Świnicy – 2 301 m n.p.m.
Atrakcje turystyczne w Zakopane tanie noclegi

Zakopane kusi ogromem atrakcji turystycznych. Wiele osób jako pierwszy punkt w swojej trasie zwiedzania miasta wskazuje skocznie narciarską Wielką Krokiew. Przy okazji wyczerpującej wspinaczki na obiekt mamy za sobą trudne momenty aklimatyzacji w górskim klimacie. Niemal niemożliwe jest być w Zakopanem i nie odwiedzić słynnej ulicy Krupówki, która jest jednym z najpopularniejszych deptaków w całej Polsce. Ciekawe są także atrakcje związane z kolejkami linowymi na Kasprowy Wierch i Gubałówkę.
Najbardziej znanym polskim szczytem górskim jest Giewont. Prowadzi na niego łatwa trasa z Kasprowego Wierchu przez co jest bardzo chętnie odwiedzany przez turystów i w sezonie letnim nieraz trzeba stać w kolejce aby dostać się na szczyt. Od strony miasta góra przypomina leżącego na plecach ze skrzyżowanymi rękoma rycerza. Według legendy gdy Polska będzie w niebezpieczeństwie wielki kamienny rycerz powstanie.
Warto wybrać się na spacer po Tatrzańskim Parku Narodowym, nad Morskie Oko, zimą nauczyć się jeździć na nartach i skorzystać z wielu możliwych tras zjazdowych. W tatrach organizowane są wyprawy typu adventure oraz extreme dla osób spragnionych dużych wrażeń.
W Zakopanem znajduje się kilka wartych uwagi obiektów kulturowych:
Muzeum Tatrzańskie im. dr Tytusa Chałubińskiego,
Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba,
Muzeum Przyrodnicze Tatrzańskiego Parku Narodowego,
Muzeum Kornela Makuszyńskiego,
Muzeum Jana Kasprowicza,
Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma,
Muzeum Władysława Hasiora, Muzeum Męczeństwa,
Miejska galeria Sztuki.
Historia Zakopanego

Historia Zakopanego

Zakopane powstało na mocy przywileju króla Stefana Batorego w 1578 roku. Aktualna nazwa miasta pojawia się już w dokumencie Króla Zygmunta III Wazy z kwietnia 1630 roku. Początkowo osadnictwo w Tatrach było niewielkie. Według legendy pierwszymi osadnikami Zakopanego byli chłopi i mieszczanie uciekający przed gniewem świeckich i duchownych panów.
Zakopane otrzymało prawa miejskie 18 października 1933 roku. Zostało zajęte przez najeźdźców hitlerowskich już pierwszego dnia inwazji. W 1962 Zakopane ponownie zostało gospodarzem Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym. Wcześniej dwukrotnie miało ten przywilej w 1929 i 1939 roku. Miasto brało udział w Zimowej Uniwersjadzie w 1993 i 2001 roku, dzięki czemu gościło najlepszych akademickich narciarzy świata.
Dojazd do Zakopane pensjonaty

Istnieje kilka możliwości dojazdu do Zakopane . Pierwszą jest podróż samochodem, korzystając z popularnej trasy – Zakopianki. Istnieją także alternatywne drogi dla turystów wybierających własny środek transportu. Dojazd do kurortu autem może być kłopotliwy ze względu na jego dużą popularność i spowodowane przez nią zatłoczenie na drogach dojazdowych a zwłaszcza na Zakopiance. Przy wyborze tej formy transportu warto skorzystać z jednego z objazdów przez okoliczne miasta. Zakopane pokoje do wynajęcia
Do Zakopanego można dotrzeć także autobusem. Wiele kursuje z Krakowa, jak także z pozostałych polskich miejscowości. Inną formą transportu jest kolej. Do miasta dojeżdżają pociągi przede wszystkim z Krakowa. Podróż trwa wprawdzie kilka godzin, ale unikamy wyczerpującego stania w korkach, a poświęcony czas rekompensują nam piękne widoki za oknem, ponieważ trasa wiedzie przez Kalwarię Zebrzydowską, Suchą Beskidzką i inne malownicze miejscowości Beskidów i Podhala. W poruszaniu się po Zakopanem pomoże dobrze zorganizowana komunikacja miejska obsługiwana przez PKS oraz prywatnych przewoźników. Zakopane wille