Kętrzyn

Kętrzyn noclegi to znajdujące sie w województwie warmińsko-mazurskim miasto, liczące obecnie około 28 tysięcy mieszkańców. Miasto stanowi siedzibę powiatu kętrzyńskiego.

Historia Kętrzyna, podobnie jak okolicznych miast, sięga już XIV wieku. Miasto założone zostało w 1329 roku na zgliszczach grodu o pruskiej nazwie Rast. Prawa miejskie uzyskał 11 listopada 1357 roku, a nadane zostały przez Henninga Schindekopfa. Największy rozwój miasta przypadł po 1525 roku, po utworzeniu Prus Książęcych. W czasach II wojny światowej miasto zostało zdewastowane przez Armię Czerwoną. Obecna nazwa utrwaliła sie dopiero 7 maja 1946 roku, gdy nadano miastu nazwę Kętrzyn od nazwiska Wojciecha Kętrzyńskiego, historyka, który walczył z germanizacją Mazur – noclegi Kętrzyn

Do historycznych ciekawostek można zaliczyć fakt, iż w czasie II wojny światowej (w latach 1941 – 1944), w okolicy Kętrzyna, w Gierłoży mieściła się niezwykle rozbudowana główna kwatera Adolfa Hitlera zwana Wilczym Szańcem (z niem. Wolfsschanze). Kętrzyn noclegi agroturystyka

Wśród wielu licznych, wartych zapoznania atrakcji Kętrzyna, wymienić należy:

· Bazylika Mniejsza św. Jerzego, będąca najlepiej zachowanym kościołem obronnym na terenie Mazur. Zbudowana została na miejscu dawnej strażnicy w 1359 roku, wielokrotnie przebudowywana na przestrzeni wieków.

· położony obok Bazyliki Kościół św. Jana Kętrzyn domki

· zamek krzyżacki, pierwotnie zbudowany w XIV wieku, doszczętnie spalony w 1945 roku został zrekonstruowany na podstawie rycin w latach 1962 – 1967. Obecnie mieści się w nim muzeum i biblioteka. Warto także wspomnieć· , iż kętrzyński zamek krzyżacki należy do znanego w Polsce Szlaku Zamków Gotyckich, obejmujących dwanaście gotyckich zamków zlokalizowanych na terenie Warmii, Mazur, Powiśla i Kaszub. pokoje do wynajęcia Kętrzyn

· ratusz miejski z końca XIX wieku, obecnie mieści się w nim m.in Urząd Stanu Cywilnego;

· klasycystyczna loża masońska z II połowy XIX wieku.

Mówiąc o atrakcjach Kętrzyna warto wspomnieć również o podziemiach miasta, na które składają sie liczne dwukondygnacyjne piwnice, średniowieczne lochy, które według podań łączyły zamek krzyżacki z miejscowym kościołem św. Jerzego oraz schrony z okresu II wojny światowej. Schrony zlokalizowane są pod zamkiem, cmentarzem oraz w centrum miasta, jak np. schron bojowy przeciwlotniczy.

ulice Kętrzyna

W mieście funkcjonuje Kętrzyńskie Centrum Kultury, który organizuje liczne cykliczne imprezy, w tym np. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski, Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny „Pejzaż Polski”, Zaduszki Jazzowe czy w ostatnich latach Ogólnopolskie Zawody Break Dance. Ponadto w okresie wakacyjnym Centrum jest patronatem odbywających sie w amfiteatrze miejskim w Kętrzynie licznych imprez kulturalnych oraz kina plenerowego.

Osobami związanymi z Kętrzynem są m.in: polski biskup rzymskokatolicki Edmund Michał Piszcz, polska geolog Zofia Licharewa, laureat nagrody Nobla w dziedzinie fizyki Wilhelm Wien, niemiecki polityk Hugo Hasse, a także niemiecki duchowny katolicki Paul Werner Hoppe.

Honorowymi obywatelami miasta są papież Jan Paweł II oraz wspomniany arcybiskup Edmund Michał Piszcz.